Acasa » Fotbal Extern » Daniel Popa a câştigat o avere: va primi 865.000 de euro!

Daniel Popa a câştigat o avere: va primi 865.000 de euro!

Daniel Popa a câştigat o avere: va primi 865.000 de euro!
Foto: SPORT PICTURES

Fostul atacant al lui FCSB, Daniel Popa, plecat de la echipa lui Gigi Becali la începutul lunii februarie, va câștiga 865.000 de euro.

Daniel Popa a înscris două goluri în victoria celor de la Genclerbirligi cu ultima clasată Yeni Malatyaspor, 5-0 pe terenul acesteia.

Atacantul Daniel Popa intră în posesia unei sume de 865.000 de euro

În urma acestei victorii, Genclerbirligi a obținut promovarea directă în prima divizie turcă. Pe cale de consecință, atacantul român a dat o adevărată lovitură financiară.

În primul rând, contractul i se prelungește automat pe doi ani, perioadă de timp în care va încasa nu mai puțin de 800.000 de euro. În plus, Popa intră în valoarea unui bonus de 50.000 de euro și a altor 15.000 de euro, pentru că echipa a obținut promovarea directă, fără să mai fie nevoită să joace vreun baraj.

De când a ajuns la echipa turcă, Popa a renăscut. A înscris 8 goluri în cele 15 meciuri jucate. El a fost foarte aproape să câștige 30.000 de euro. Acest bonus l-ar fi primit dacă și-ar mai fi adus contribuția la alte două goluri, scrie i AM Sport.

Genclerbirligi a dominat categoric partida cu Yeni Malatyaspor, primele două goluri fiind înscrise în minutele 2 și 9 de către atacantul român. La pauză, atacantul român a fost înlocuit cu Dos Santos. Celelalte reușite ale oaspeților au piurtat semnăturile lui Osmanoglu (50), Gaucho (63) şi Altiparmak (88).

Yeni Malatyaspor nu a câștigat niciun punct în această ediție de campionat

Popa a debutat pentru Genclerbirligi la cinci zile după ce a semnat contractul, iar pe 22 februarie realiza o dublă în remiza din deplasare, 3-3, cu Keciorengucu. A mai punctat o dată în runda 27 și, de asemenea, a în ultimele trei meciuri dinaintea celui cu Yeni.

„Eu cred că a fost o perioadă bună la FCSB. Chiar dacă nu am reușit să mă impun și să marchez foarte multe goluri, per total a fost o experiență bună. Am jucat la campioana României, am întâlnit jucători foarte buni și cred că a fost o experiență bună care m-a ajutat foarte mult în viață.

Rămân cu câștigarea Supercupei, cu prieteniile de acolo, cu amintirile frumoase, cu meciurile din Europa. Chiar mă bucur că au parcursul acesta, merită și sper să ajungă cât mai departe.

Nu m-au afectat criticile patronului. Nu cred că a spus ceva rău de mine. Este patronul echipei, bagă foarte mulți bani și am fost respectat cât am fost acolo. Să fiu sincer, nu am fost chiar atât de criticat. Au fost alți jucători mult mai criticați decât mine”, spunea Popa, la începutul experienței lui în Turcia.

Genclerbirligi termină campionatul pe poziția secundă, cu 68 de puncte, la unul de liderul Kocaelispor, care duminică, 11 mai, primește replica lui Keciorengucu.

Karagumruk, Istanbulsport, Erzurum, Bandirmasport și Boluspor vor juca play-off-ul pentru ultimele două locuri de promovare, iar Pendikspor, Sanliurfaspor, Adanaspor și Yeni Malatyaspor au retrogradat. Din cauza datoriilor, ultima a fost sancționată cu 21 de puncte. De precizat că formația pregătită de Marius Șumudică între 14 octombrie 2021 și 7 februarie 2022 nu a obținut nici măcar o remiză în această ediție de campionat.